Menorca
Druhý největší ostrov španělských Baleárských ostrovů. Menorca, leží zhruba 40 kilometrů od známější Mallorcy, je destinací, kde si užijete klidnou dovolenou plnou zeleně a rybářských vesniček. Jelikož ji co do návštěvnosti zastiňuje větší Mallorca a party ostrov Ibiza, je opravdovým rájem pro všechny, kteří chtějí ve Středomoří prožít romantické nerušené chvíle.
Menorca - praktické informace
Menorca je součástí Baleárských ostrovů, které jsou autonomní oblastí Španělska, a je to místo, kde najdete stejné poměry, jako v tomto evropském království. Oficiální měnou je euro, a protože Španělsko, a tedy i Menorca je členem Evropské unie, pro vstup na ostrov vám postačí občanský průkaz.Úředním jazykem je španělština (kastilština), ale i katalánština, a to díky tomu, že byl ostrov v minulosti na nějaký čas připojen ke katalánsko-aragonskému království. Z katalánštiny se pak vyvinula její místní krajová varianta zvaná menorquí (menorština). Jazyková variabilita na Menorce způsobila nejednotné zápisy názvů některých turistických měst a atrakcí, a tak se nenechte zmást, pokud například hlavní město Mahon uvidíte zapsané také jako Mahón či Maó.
Domluvíte se zde však bez problému i anglicky, někde také německy a francouzsky. Jelikož je však Menorca méně turistickým ostrovem, doporučujeme s sebou vzít španělský slovník, abyste se domluvili i s místními, kteří angličtinou nevládnou.
Menorca se nachází ve středoevropském časovém pásmu, a tak je zde stejný čas jako u nás. Nejen čas se však po vstupu na ostrov na vašem telefonu nezmění, neboť na ostrově většinou operují stejní telefonní operátoři a signál chytíte skoro v každém koutu Menorky. Ani se zásuvkami zde nebudete mít žádný problém a pro nabití své elektroniky nebude potřeba adaptér.
Voda z kohoutku je na Menorce pitná, nechutná ale příliš dobře a někdy může mít i slanou chuť. Turistům se proto všeobecně doporučuje pít na ostrově vodu balenou a využívat ji i na vaření.
Menorca počasí
Podobně jako na ostatních Baleárských ostrovech na Menorce narazíme na typické středomořské klima s mírnými, občas děštivými, zimami a horkými a suchými léty. V zimě zde naměříme zhruba 10 °C a setkáme se s přeháňkami. Příroda se ale začíná již v zimních měsících zelenat, a tak si užijeme krásně svěží ovzduší a pohledy na barevnou krajinu.Přestože na jaře stále občas prší, teploty stoupají těsně pod 20 °C a příroda je v plném rozpuku, úderem července pak teploměry naměří i přes 30 °C a srážek se již prakticky nedočkáme. Babí léto na Menorce trvá až do listopadu, kdy teploty opět klesají k 15 až 10stupňové hranici a pomalu začíná zima.
Teplota vody celoročně zpravidla neklesá pod 18 °C, a to i v zimních měsících. Kdo si tedy na tuto teplotu troufne, může se na Menorce koupat celoročně.
Kdy vyrazit na Menorcu?
Nejteplejšími měsíci jsou na Menorce měsíce letní, které jsou poplatné našim letním prázdninám, tedy červenec a srpen. Příznivé počasí a teplota moře však na ostrově začínají již v květnu a trvají až do listopadu. Hlavní sezóna tak trvá od června do října, vedlejší sezónu s příjemnými teplotami, ale menším počtem turistů si můžete užít v květnu a v listopadu.Nejteplejším měsícem je na Menorce srpen, kdy teploty přes den dosahují až 35 °C, nejteplejší moře na vás však čeká až v průběhu září, kdy má příjemných 26 °C.
Gastronomie - co vám na Menorce zachutná?
Španělsko má na Menorce logicky velké slovo ve všech oblastech života a místní kuchyně není výjimkou. Dovolená na Menorce tak bude ve znamení španělských delikates, jako jsou tapas, paella nebo třeba gazpacho. Pochutnáte si zde samozřejmě také na rybích specialitách, jako je třeba mořský ďas (rape), mečoun (emperador), mořská štika (merluza) či mořský jazyk (lenguado) nebo na dalších darech moře. Z ryb a mořských živočichů se zde pak vaří rýžová polévka arroz caldososo a místní specialitou je i vyhlášená langustová polévka caldereta de langosta.Zajímavé je, že menorská kuchyně využívá výrazně méně olivového oleje než ostatní Baleárské ostrovy, který nahrazuje máslem, šlehačkou a dalšími mléčnými výrobky. Přesto ji můžeme považovat za velmi zdravou. Kromě ryb a mořských plodů si místní pochutnají na plněné zelenině, jako je lilek, artyčoky nebo třeba paprika. Oblíbený je také tzv. tumbet, tedy zeleninový guláš z lilků, rajčat, cibule a brambor nebo taštičky z listového těsta plněné zeleninou či sýrem - coques. Zajímavá je také kombinace králíka s fíky (conejo con higos).
Menorca je velkým producentem sýrů. Slavný a velmi oblíbený je na Menorce tzv. "král sýrů", jehož výroba má na ostrově dlouholetou tradici - queso mahón. Pochází odsud také domácí majonéza, jež se většinou konzumuje s bílým chlebem či masem.
Ze sladkých delikates si na Menorce pochutnáte na amargos (mandlové zákusky), carquiyols (skořicové a citronové sušenky) a nejznámější ensaimadě, což je koláč z kynutého těsta ve tvaru šneka.
Na Menorce také narazíte na dlouhou tradici výroby ginu, který se nazývá Xoriguer a má velmi specifickou chuť. Menorčané ho pijí například s citronádou (pomada) nebo sodovkou (pellofa).
Proč vrazit na dovolenou na Menorcu?
Dovolená Menorca si každoročně užívají především turisté, kteří touží po klidu na pláži, a rodiny s dětmi. Velkým lákadlem jsou proto panenské nepřeplněné pláže s jemným pískem, kterými se ostrov pyšní, často schované v malebném zálivu. Jednou z takových je známá pláž Cala Mitjana, která se nachází na jižním pobřeží ostrova a najdete zde azurovou vodu, jemný písek a scenérii podtrženou romantickými útesy.Obklopená oblíbenými turistickými letovisky je pak slavná pláž Cala Galdana, která je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově. V zátoce s tyrkysovou vodou najdete pláž Cala Turqueta, kolem níž se můžete procházet po turistických stezkách a objevovat okolní pláže a útesy. K pláži je možné se dostat také během lodní plavby kolem pobřeží. Pláž Cala Macarella je rovněž jednou z těch, které byste během dovolené neměli vynechat, lemují ji totiž nádherné vápencové útesy. Nejdelší pláží Menorky je pak pláž Son Bou, která se pyšní vynikajícím turistickým zázemím a samozřejmě průzračnou vodou i bílým pískem.
Kdo by toužil po aktivnějších výletech, může na Menorce navštívit například park S´Albufera des Grau s překrásnou jezerní krajinou, unikátními zálivy a kouzelnou flórou. Je navíc rájem pro ornitology, protože tady lze spatřit až 250 druhů ptáků. Na výlet se můžete vydat také na nejvyšší hotu ostrova Monte Toro, která poskytuje dechberoucí výhledy na celý ostrov. Na vrcholu najdete i pozůstatky bývalého augustiánského kláštera. Za návštěvu stojí i impozantní skalní most Pont d´En Gil, který objevíte nedaleko města Ciutadella a poskytuje krásné výhledy na pobřeží.
Přestože je Menorca známá především pro své přírodní bohatství, nezůstávájí pozadu ani místní města. Jedním z nejnavštěvovanějších je Ciutadella, jejíž paměť sahá až do 4. století a je bývalým hlavním městem ostrova. Projděte se zde historickými uličkami, objevte památky, jako je biskupský palác či katedrála, zastavte se pro ryby na tradičním trhu a vychutnejte si sklenku vína v místním přístavu. Za návštěvu stojí i současné hlavní město Mahon. I tady se projděte kolem impozantních památek, například pevnosti Fortalesa de La Mola či původní městské brány sv. Rocha. Procházku si udělejte i v přístavu, který je jedním z nejdelších na světě, a nezapomeňte ochutnat speciality místních restaurací a vyhlášeného rybího trhu.
Na Menorce však spíše než turistická pulzující města a letoviska najdete malebné rybářské vesničky s původní zástavbou a stále ještě pomalým způsobem života, jejichž obyvatelé na vás přenesou svůj klid a pohodu. Příkladem je vyhlášená romantická bílá vesnička Binibeca, vnitrozemní městečko Ferreries nebo Fornells.
Na ostrově turisté často také míří k tajuplným megalitickým kamenům pocházejícím z talajotické kultury, z nichž největší a nejslavnější (Naveta d´Es Tudons) se nachází nedaleko města Ciutadella, je stará více než 3500 let a bylo zde objeveno přes 100 zachovalých koster. Megality nesou různá jména podle svého tvaru, a tak na Menorce narazíte na taulas, talayots či navetas.
Zajímavosti - Menorca
Menorca se pyšní opravdu krásnou panenskou přírodou, kde mohou turisté narazit na typickou středomořskou faunu a flóru. Celý ostrov byl proto vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO.• Zábavnou aktivitou, kterou si na ostrově užijí především rodiny s dětmi, je návštěva parku Lloc de Menorca, kde je možné krmit opičky, lemury a další zvířata.
• Unikátní podívanou je potom návštěva stáje Son Martorellet, kde se pořádají představení celosvětově známé drezury koní.