Očkování a preventivní zdravotní péče
Cestování a zdraví
Před odjezdem na dovolenou doporučujeme zjistit, jak dodržovat základní hygienická pravidla v zemi, kde budete trávit dovolenou. Je také vhodné přijmout preventivní opatření, jako je očkování. Informace o očkování jsou k dispozici na adrese: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani
Žlutá zimnice
Toto infekční onemocnění se vyskytuje pouze v Africe a ve Střední a Jižní Americe! V asijských zemích se příslušné potvrzení vyžaduje pouze v případě, že osoba vstupující do země určení pobývala do šesti dnů před vstupem do země určení v oblasti s rizikem nákazy. Očkovací centra proti žluté zimnici musí mít úřední povolení. Je nepravděpodobné, že by zdravotnické orgány prováděly toto očkování, mohou však uvést nejbližší očkovací centrum. Vakcína začíná účinkovat 10 dní po injekci. Očkování je platné 10 let a musí být zapsáno v mezinárodním (žlutém) očkovacím průkazu.Hepatitida A
Infekční hepatitida A je celosvětově rozšířené virové onemocnění. Aktivní imunizace je možná pomocí řady vakcín dostupných na trhu, které chrání již 10 dní po prvním očkování po dobu jednoho roku. Pokud se pacient nechá znovu očkovat před uplynutím jednoho roku, je chráněn proti infekci po dobu přibližně 10 let. Pasivní imunizace imunoglobulinem chrání po dobu přibližně 3 měsíců. Vzhledem k rychlému účinku přípravku je ideální pro cestování na poslední chvíli.
Tyfus (abdominalis)
Omezená profylaxe je možná pomocí očkování, které chrání maximálně tři roky. Alternativně lze přípravek užívat perorálně. Tato forma ochrany se doporučuje při předpokládané absenci osobní hygieny.
Tetanus/Záškrt
Nebezpečí nákazy tetanem nebo záškrtem existuje na celém světě. Po správném očkování trvá ochranná lhůta přibližně 10 let. Obě vakcíny lze podat jako kombinovaný přípravek.
Dětská obrna
Nebezpečí nákazy dospělých a dětí obrnou existuje téměř po celém světě, s výjimkou Ameriky. Při správně provedené imunizaci (injekční nebo perorální) trvá ochranná lhůta přibližně 10 let. Je možné ji podat jako kombinovaný přípravek společně s vakcínou proti tetanu a záškrtu.
Cholera
Protože očkování proti choleře nezabraňuje přenosu nemoci ze země do země, WHO již v roce 1973 změnila mezinárodní předpisy tak, že cestující byli zproštěni povinnosti mít potvrzení o tomto očkování. Z tohoto důvodu nebylo v nových mezinárodních očkovacích průkazech vyhrazeno místo pro zápis.
Malárie
Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná jistá lékařská metoda ochrany před bodnutím komárů Anopheles přenášejících malárii, kteří jsou aktivní zejména večer a v noci, je obzvláště důležité používat jednoduché metody ochrany, jako jsou repelenty proti komárům, vhodné oblečení a moskytiéry. V některých velkých městech a turistických letoviscích není chemická profylaxe nutná. Míra rizika v navštívených zemích se může značně lišit v závislosti na navštíveném regionu (např. okružní cesty). Jestliže lékař předepíše profylaktická opatření, měl by kriticky posoudit vybraný přípravek nebo, pokud je doporučen, kombinaci různých přípravků z hlediska možných vedlejších účinků. Léky je třeba pečlivě vybírat a dávkovat a pravidelně je užívat po dobu 4 týdnů po opuštění oblasti ohrožené malárií. Pokud jste v rizikové oblasti pobývali pouze krátkou dobu a snažili jste se dodržovat výše uvedená osobní preventivní opatření, můžete si přípravky vzít s sebou jako první pomoc pro všechny případy. Takové ošetření však musí být co nejdříve doplněno lékařským vyšetřením, zejména v případě horečky. Pro cesty na poslední chvíli a pobyty do 4 týdnů v oblastech ohrožených malárií je možné použít kombinovaný přípravek Atovaquon + Proguanil.
Poznámka: Antimalarická profylaxe by měla být provedena v dostatečném předstihu před cestou.
Slunce (UV záření)
Slunce by se mělo používat s mírou. Nevystavujte se slunci příliš dlouho bez ochrany proti spálení. Opalovací krémy se správným ochranným faktorem (nejlépe voděodolné) by měly být používány podle typu vaší pokožky. Kromě toho doporučujeme nosit pokrývku hlavy, vhodný oděv a sluneční brýle se skly s UV filtrem. Před škodlivým UV zářením je třeba chránit zejména děti.
Pohlavní choroby/HIV
Počet lidí nakažených virem HIV na celém světě stále roste. Nejlepším způsobem ochrany je opatrnost. Lékařská preventivní opatření neexistují.
Prevence průjmu
Doporučuje se jíst pouze vařené a pečené potraviny a ovoce, které si sami oloupete, a vyhýbat se konzumaci syrových salátů, ryb a mušlí. Nikdy nepijte nepřevařenou vodu z vodovodu. Přípravky proti průjmu lze zakoupit bez lékařského předpisu v lékárně. Při těžkém průjmu jsou nutné jiné léky a případně návštěva lékaře.
Virus Zika
Podle Generálního hygienického inspektorátu byly v Dominikánské republice hlášeny případy nákazy virem Zika. K nákaze dochází při kousnutí komárem. Virus představuje zvláštní nebezpečí pro těhotné ženy. Těhotné ženy nebo ženy, které plánují otěhotnět, by měly zvážit odložení cest do oblastí s výskytem viru Zika. Pokud není možné plánovanou cestu do těchto oblastí odložit, je vhodné se před odjezdem poradit s odborníkem, aby bylo zjištěno individuální riziko a případná osobní ochranná opatření k minimalizaci komářího bodnutí.